معماری
خانه / ترم دوم / سوالات میان ترم حقوق اساسی 2 « استاد خانم مریم سعید»1395

سوالات میان ترم حقوق اساسی 2 « استاد خانم مریم سعید»1395

1- حاکمیت را تعریف و انواع حاکمیت را نام ببرید و یک مورد را به دلخواه توضیح دهید؟

حاکمیت قدرت برتری است که بر کشور و مردم آن اقتداری بی چون و چرایی دارد به گونه ای که مردم کشور ملزم به اطاعت از آن هستند و سایرکشورها نیز آن قدرت را محترم شناخته و در سطح بین المللی آن را به رسمیت می شناختند.

انواع اقتدار حاکمیت:

1- حاکمیت الهی: در این نوع حاکمیت قدرت برتر از اراده خداوند است و حاکمان دستورات خداوند را به اجرا در می آورند.

2- حاکمیت فردی: در این نوع حاکمیت قدرت برتر به فردی تعلق دارد که به دلایل شخصی و یا موروثی توانایی اعمال این قدرت داراست.

3- حاکمیت مردم: طبق این حاکمیت هر یک از افراد به شکل مساوی و بدون دخالت واسطه در تعیین حاکمان و زمانداران اعمال قدرت می نمایند.

4- حاکمیت ملت: موقعیتی است که در آن شخصیت حقوقی ملت که مستقل از اعضای آن که یعنی مردم می باشند قدرت برتر اعمال می نمایند.

2- نهاد های خاص اعمال حاکمیت را نام ببرید و هر کدام را کامل توضیح دهید؟      

1- شوراها: که به موجب اصل 7 قانون اساسی شوراها، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏، شورای‏ استان‏، شهرستان‏، شهر، محل‏، بخش، روستا و نظایر اینها از ارکان‏ تصمیم‏ گیری‏ و اداره‏ امور کشورند.

2– سازمان صدا و سیما: که هدف آن نشر افکار و رشد فرهنگی کشور با تکیه بر موازین اسلامی است.

3- شورای عالی امنیت ملی: که هدف آن پاسداری از انقلاب اسلامی، تامین منافع ملی و حفظ تمامیت  ارزی می باشد

4-مجمع تشخیص مصلحت نظام: که با هدف مشاوره با رهبری برای حل معظلات نظام و بر دستور رهبری تشکیل می شود

3- مبانی اسباطی ولایت فقیه را بنویسید با حدیث؟

همانطور که می دانید در جامعه ی اسلامی رهبری در مرحله ی اول با خداوند و پیامبر و ائمه ی معصومین(ع) می باشد.اما برای دانستن اینکه در زمان غیبت رهبری اسلامی به چه شکل و توسط چه اشخاصی اعمال می شود باید به احادیث و اخبار و روایات معصومین مراجعه نمود.احادیث فراوانی در خصوص رهبری علما و فقها در جامعه ی ایلامی و در زمان غیبت معصومین وارد شده است که کامل ترین آن مقبوله عمربن حنظله از امام صادق(ع) پرسید:اگر شیعیان در خصوص بدهی یا میراث اختلاص پیدا کرده اند به چه کسی مراجعه پیدا کنند امام فرمودند:برای حل اختلافات از خودتان کسی را انتخاب کنید که حدیث ما را روایت کرده باشد و حلال و حرام ما را بشناسد و احکام ما را بداند و مردم به حکمیت او راضی شوند چون من این چنین کسی را بر شما حاکم قرار دادم پس وقتی که او حکم کند حکم ماست و اگر نپذیری در حقیقت حکم خدا را رد کرده و خار شمرده اید.

4- شرایط و صفات رهبری بنویسید؟ اصل صد و نهم (109) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

1- صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.

2- عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.

3- بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.

4- تابعیت. یا در صورت تعدد واجدین شرایط فوق، شخصی که دارای بینش فقهی و سیاسی قوی‏تر باشد مقدم است.

5- از شرایط صفات رهبری تابعیت را توضیح دهید؟

تابعیت: تابعیت که بر یک رابطه ی سیاسی،حقوقی و معنوی گفته می شود که فرد را به دولت معینی مرتبت می سازد از جمله شرایطی است که گرچه در قانون اساسی به صراحت در خصوص شرایط رهبری ذکر نگردیده اما با توجه به حساسیتی که در قانون اساسی در خصوص ایرانی الاصل بودن رئیس جمهور که در مرتبه پایین تر از رهبر قرار دارد موجود است، میتوان نتیجه گرفت که ایرانی الاصل بودن از جمله شرایطی است که از طریق اولا برای رهبر واجب می باشد.

6- شرایط شیوه ی تعیین رهبری را بنویسید به طور کامل؟

الف) پذیرش: در این روش مردم به صورت مستقیم فردی را که نسبت به وی از جهت دارا بودن صلاحیت ها و توانایی های خاص اعتماد کامل دارند به عنوان رهبر به مورد قبول و پذیرش قرار می دهند این روش طبق اصل 107 قانون اساسی فقط در خصوص امام خمینی وجود داشته و چنین مقرر شده است که پس از ایشان تعیین رهبر بر عهده ی خبرگان منتخب مردم می باشد.

ب) انتخاب: انتخاب رهبری توسط مجلس خبرگان رهبری صورت میگیرد که متشکل است از نمایندگانی که با دارا بودن شرایط خاص و تایید این شرایط فقهای شورای نگهبان با رای مستقیم مردم و به مدت 8 سال انتخاب می شود.

نکته: مجلس خبرگان درباره ی فقهایی که واجد شرایط لازم رهبری ذکر شده در اصل 5 و 109 قانون اساسی می باشد بررسی و مشورت می کند در صورت تعدد واجدین شرایط با مقایسه ی فقها از طریق سه شرط اعلمیت، مقبولیت عام و یا برجستگی خاص یک نفر را جهت رهبری جامعه انتخاب کرده و به مردم معرفی می نماید.

7- مسئولیت سیاسی رهبر را توضیح دهید؟

الف) مسئولیت سیاسی:

طبق اصل 111 قانون اساسی هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود یا فاقد یکی از شرایط مذبور در اصل 5 و 109 ق.اساسی شود یا معلوم شود از آغاز فاقد این شرایط بوده است از مقام خود برکنار خواهد شد که تشخیص این امر بر عهده ی خبرگان رهبری می باشد همانطور که ملاحضه شد مئولیت سیاسی رهبر در برابر مجلس خبرگان می باشد.

8-  یکی از موارد جانشینی رهبر تفویض اختیار است آن را توضیح دهید؟

الف) تفویض اختیار:

حالتی است که در آن مقام صلاحیت دار بتواند برخی از وظایف و اختیارات خود را در صورت پیش بینی قانون با حفظ مسئولیت و حق استرداد آنها به دیگری واگذار کند باید توجه داشت که تفویض اختیار به معنی سلب صلاحیت نیست بلکه آن مقام فقط به نمایندگی از رهبر انجام وظیفه می نماید.

 

3

راهنما

فایل ها به صورت pdf می باشد و برای باز کردن فایل pdf به نرم افزار های خواندن پی دی اف نیاز دارید که لینکشو براتون میذارم تا بتوانید دانلود کنید

نتیجه تصویری برای دانلوددانلود نرم افزار  Foxit.Reader.8.1.1 نسخه کامپیوتر

حجم فایل:50 مگابایت

نتیجه تصویری برای دانلوددانلود نرم افزار  Foxit Mobile PDF 5.2.0 نسخه اندروید

حجم فایل: 20 مگابایت

نسخه اندروید مورد نیاز: 2.3 به بالا

مشخصات

تاریخ انتشار: 03/آذر/1395

سیستم مورد نیاز

درباره ی علی اکبری

همچنین ببینید

جزوه حقوق کار «استاد انصاریان»

جایگاه کار در اسلام : کار برای کسب درآمد و تأمین هزینه های زندگی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس