معماری
خانه / نرخ دیه سال ۱۳۹۴-چهارشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۴

نرخ دیه سال ۱۳۹۴-چهارشنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۴

                                              بخشنامه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور

                                                                                                                                              سال ۱۳۹۵ (نرخ دیه)

در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲ و با توجه به بررسی‌های بعمل آمده قیمت دیه کامله در ماه‌های غیر حرام از ابتدای سال ۱۳۹۴، مبلغ یک میلیارد و ششصد و پنجاه میلیون ریال تعیین می‌گرد.

طبق قانون دیه در ماه‌های حرام «محرم، رجب، ذی القعده وذی الحجه» یا در محدوده حرم مکه،  به میزان یک سوم افزایش می‌یابد بنابراین دیه در ماه‌های حرام برای سال ۹۴ معادل ۲۲۰ میلیون تومان تعیین شده است ‌.

 

نرخ دیه سال ۱۳۹۳

 شماره۱۰۰/۵۰۲۷/۹۰۰۰                        ۳۱/۱/۱۳۹۳

 بخشنامه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲ و با توجه به بررسی‌های بعمل آمده قیمت دیه کامله در ماه‌های غیرحرام از ابتدای سال ۱۳۹۳، مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال تعیین می‌گردد. رئیس قوه قضائیه ـ صادق آملی‌لاریجانی

 

نرخ دیه کامله  سال ۱۳۹۲


شماره۱۰۰/۴۶۷۳۷/۹۰۰۰ ۵/۱۲/۱۳۹۱

وزیر محترم دادگستری

بازگشت به نامه شماره ۵۶۵۱/۰۱/۹۱/م ـ ۱/۱۲/۱۳۹۱، در خصوص تعیین نرخ دیه در سال ۱۳۹۲، ریاست محترم قوه قضائیه مرقوم فرمودند:

«با توجه به بررسی‌های بعمل آمده و رعایت مصالح مختلفه، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیرحرام، از ابتدای سال ۱۳۹۲ مبلغ یک میلیارد و یکصد و چهل میلیون ریال تعیین می‌گردد.»

لذا بدینوسیله مراتب جهت اقدام لازم ابلاغ می‌گردد. رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه ـ علی خلفی

 

نرخ دیه کامل سال ۱۳۹۱

 به گزارش مهر، ظهر یکشنبه حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در حاشیه برگزاری دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پروند فساد مالی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: امسال برای تعیین نرخ دیه جلسات مختلفی با مسئولان اقتصادی، بیمه مرکزی و دستگاههای مرتبط بر گزار شد که در چند جلسه ریاست قوه قضائیه شخصا در آن حضور داشت که پس از بررسی نظرات کار‌شناسان میزان دیه در سال ۹۱ برای ماههای غیرحرام ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد.

وی افزود: در ماه حرام نرخ دیه یک سوم افزایش می‌یابد که حدود ۱۲۵ میلیون تومان خواهد شد. (توضیح: ۱۲۶میلیون تومان صحیح است)

تعیین نرخ دیه کامل مرد مسلمان در ماههای غیرحرام و حرام از تاریخ ۱/۸/۱۳۹۰


شماره۲۶۱۷۴/۰۲/۹۰ ۱۳۹۰/۷/۱۹
مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
به موجب نامه شماره ۱۰۰/۲۹۱۹۴/۹۰۰۰ مورخ ۱۲/۷/۱۳۹۰ حوزه ریاست محترم قوه قضائیه (تصویر پیوست) و در اجرای ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی، نرخ دیه کامل مرد مسلمان در ماههای غیرحرام بر مبنای قیمت سوقیه شتر به مبلغ ششصد و هفتاد و پنج میلیون ریال (۶۷۵. ۰۰۰. ۰۰۰ ریال) و در ماه حرام نهصد میلیون ریال (۹۰۰. ۰۰۰. ۰۰۰ ریال) برآورد و به تصویب ریاست محترم قوه قضائیه رسیده است و از تاریخ ۱/۸/۱۳۹۰ لازم‌الاجرا می‌باشـد، مراتب اعلام می‌شود نسـبت به درج آن در روزنـامه رسمی کشور اقدام فرمایید.
وزیر دادگستری


مبلغ دیه کامل ۸۹

سید مرتضی بختیاری وزیر دادگستری در نامه‌ای به روسای دادگستری‌های سراسر کشور، نحوه محاسبه دیه در سال ۸۹ را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در این نامه آمده است: در اجرای ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی و با عنایت به فتوای مقام معظم رهبری و اخذ نظر اشخاص خبره و مراکز ذیربط، قیمت سوقیه اعیان ۳گانه موضوع احکام دیه مندرج در بندهای ۱، ۲ و ۳ ماده مذکور به شرح زیر برای سال ۱۳۸۹ که به تصویب ریاست قوه قضائیه رسیده، اعلام می‌شود. مقتضی است کلیه مراجع قضایی ارقام زیر را مبنای محاسبه دیه قرار دهند.

۱-ارزش‌ ریالی دیه کامل بر مبنای قیمت عین بند ۱ ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی چهارصد و پنجاه میلیون ریال (۴۵۰۰۰۰۰۰۰)

۲-ارزش ریالی دیه کامل بر مبنای قیمت عین بند ۲ ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی پانصد و پنجاه میلیون ریال (۵۵۰۰۰۰۰۰۰)

۳-ارزش ریالی دیه کامل بر مبنای قیمت عین بند ۳ ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی نهصد میلیون ریال (۹۰۰۰۰۰۰۰۰)

 

مبلغ دیه کامل۸۸

وزیر دادگسترى بهاى دیه کامل را براى سال ۱۳۸۸ ابلاغ کرد
وزیر دادگسترى در اجرای ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی حداقل بهای دیه کامل در سال ۱۳۸۸ را بر اساس نظر اشخاص خبره و همانند سال ۸۷، مبلغ چهارصد میلیون ریال
(۴۰میلیون تومان) اعلام کرد
دکتر غلامحسین الهام، وزیر دادگستری، در بخشنامه‌ای به رؤسای کل دادگستری استانهای سراسر کشور، حداقل مبلغ دیه کامل در سال ۱۳۸۸ را بدون هیچ افزایشی نسبت به سال ۸۷ ابلاغ کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر دادگستری در اجرای ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی حداقل بهای دیه کامل در سال ۱۳۸۸ را بر اساس نظر اشخاص خبره و همانند سال ۸۷، مبلغ چهارصد میلیون ریال (۴۰میلیون تومان) اعلام کرد.
در بخشنامه دکتر الهام آمده است: با توجه به فتوای مقام معظم رهبری حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و اخذ نظر اشخاص خبره کشور، قیمت سوقیه اعیان سه گانه موضوع احکام دیه مندرج در بندهای ۱، ۲ و ۳ ماده ۲۹۷ قانون مجازات اسلامی به شرح زیر برای سال ۱۳۸۸ پیشنهاد شد و به تصویب ریاست محترم قوه قضاییه رسیده است، جهت اجراء اعلام می‌گردد.
مقتضی است به کلیه واحدهای قضایی ابلاغ فرمایید تا در موارد عدم تراضی اصحاب دعوی، مبنای محاسبه دیه قرار گیرد.
۱-ارزش ریالی دیه کامل بر مبنای قیمت عین بند ۱ ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی، چهارصد میلیون ریال
(۰۰۰/۰۰۰/۴۰۰).
۲-ارزش ریالی دیه کامل بر مبنای قیمت عین بند ۲ ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی، چهارصد و چهل میلیون ریال (۰۰۰/۰۰۰/۴۴۰).
۳-ارزش ریالی دیه کامل بر مبنای قیمت عین بند ۳ ماده ۲۷۹ قانون مجازارت اسلامی، چهارصد و پنجاه میلیون ریال (۰۰۰/۰۰۰/۴۵۰).
لازم به ذکر است که وزارت دادگستری حداقل مبلغ دیه کامل در سال ۸۷ را نیز چهارصد میلیون ریال تعیین کرده بود.


مبلغ دیه کامل۸۷

رییس قوه قضاییه در جلسه مسوولان عالی قضایی مبلغ دیه سال ۱۳۸۷ را ۴۰۰ میلیون ریال اعلام کرد. به گزارش ایسنا این موضوع در جلسه مسئولان عالی قضایی روز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ اعلام شد.
مبلغ دیه هر سال از سوی وزیر دادگستری به رییس قوه قضاییه پیشنهاد و پس از تایید رییس قوه قضاییه به مراکز ذیربط ابلاغ می‌شود.

hoqugh-ir

قالب وردپرس